Lions Quest

LIONS QUEST

VJEŠTINE ZA ADOLESCENCIJU

Ove školske godine proširili smo naše Školske preventivne programe uvođenjem  preventivnog programa pod nazivom VJEŠTINE ZA ADOLESCENCIJU (Lions guest skills for adolescence) koji je  nastao kao rezultat suradnje  Ureda za droge i kriminal pri Ujedinjenim narodima (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime)  i LIONS  pokreta.

Program se nalazi u američkoj i europskoj bazi znanstveno evaluiranih, učinkovitih programa, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u suradnji s UNODC-em,  tijekom rujna i listopada osposobilo se 85 učitelja i stručnih suradnika za njegovu provedbu  u Republici Hrvatskoj. U implementaciju ovog programa u Hrvatskoj, uključena je 41 osnovna škola, među kojima se nalazi i naša škola. Educirana su dva razrednika petog i šestog razreda, te stručna suradnica, koji će u sljedeće dvije školske godine provoditi ovaj preventivni program na satovima razrednika sa tri razreda naše škole.

Lions Quest je program kojemu je temelj poticanje socijalno-emocionalnih kompetencija kod djece i mladih,  s područjem djelovanja na sprječavanju bullinga i ovisnosti o drogama, sprječavanju nasilja i i konfliktnih situacija. To je program za poučavanje socijalnih vještina, izgradnju karaktera i učenje o vrijednostima u društvu.

Lions Quest ističe kao bitne vještine: upravljanje emocijama i rješavanje konflikata, samopouzdanje,  samodisciplinu, odgovornost i prosuđivanje, djelotvornu komunikaciju, donošenje odluka i rješavanje problema, jačanje veza, odupiranje negativnim pritiscima vršnjaka, bolje promišljanje i postavljanje ciljeva i rad u društvenoj zajednici.

Dosadašnji rezultati implementacije LQ u cijelom svijetu, ali i našoj regiji,  pokazuju statistički značajne rezultate u vidu smanjene upotrebe alkohola, droga, pušenju i vršnjačkom nasilju kod učenika koji su sudjelovali u programu, zbog čega je on prepoznat od strane UNODC-a (United Nations Office on Drugs and Crime) te se potiče njegovo korištenje kao preventivnog programa.

Vjerujemo kako će ovaj preventivni program, uz ostale koji se već provode,  doprinijeti osnaživanju učenika naše škole za sve izazove odrastanja.

Tamara Bošković

objavio: Administrator   datum: 13. 11. 2019.