Dan planeta Zemlje

Povodom obilježavanja DANA PLANETA ZEMLJA u Kinoteci Zlatna vrata prikazuje se ciklus filmova o klimatskim promjenama, energetici, permakulturi...
Cijena karata za osobu je 10 kn po danu za oba filma.

Raspored projekcija pogledajte u nastavku.

ČETVRTAK 21.4.
17.30  PREKID / Disruption,2014. Kelly Nyks, Jared P. Scott, 52 min. USA
Disruption, 2014. Kelly Nyks, Jared P. Scott, 52 min. USA
Scenarij: Kelly Nyks, Jared P. Scott,
   „Prekid“ je film u produkciji vjerojatno najpoznatije klimatske organizacije na svijetu, 350.org, koja ovim filmom želi na radikalan i sasvim nesuzdržan način javnosti predstaviti već vrlo vidljivu i realnu štetu klimatskih promjena koje osjetimo svake godine sve više, a u zadnje vrijeme to se najviše osjeti ekstremnim vremenskim uvjetima te mnogim vremenskim nepogodama, poput uragana, poplava i slično. Film prikazuje i kako se kroz politički proces pokušava zaustaviti akcija protiv klimatskih promjena.
18.30  TTIP – Opasne tajne / TTIP - Gefährliche Geheimnisse, 2014. Michael Wech, 44 min. DE
TTIP - Gefährliche Geheimnisse, 2014. Michael Wech, 44 min. DE
   Sasvim nezasluženo, priča o Transatlantskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu (TTIP) u Hrvatskoj je gotovo sasvim zanemarena. Nadamo se da će to malo promijeniti ovaj film u produkciji njemačke TV mreže 3sat, koji govori o procesu pregovora za potpisivanje TTIP-a te o svim tajnama i problemima koji proizlaze iz tog sasvim netransparentnog procesa. Ovo je prvenstveno priča o tome kako se ovim pregovorima težište sasvim prebacuje na multinacionalne korporacije, koje su uložile velike resurse da u dogovore nametnu uvjete koji im idu u korist, a na štetu građana/ki i malih proizvođača. Osim toga, kroz proces pregovora skoro potpuno se zaobišlo nacionalne vlasti i tijela Europske unije.

PETAK 22.4.
17.30  Obrisi održive budućnosti – energetika, 2015. Ivan Gregov, 30 min. HR
2015. Ivan Gregov, 30 min. HR
   Ovaj film o energetici, u produkciji Zelene akcije, jedan je u seriji filmova „Obrisi održive budućnosti“ kojima se pokušava ukratko obuhvatiti problematika u tri sektora: energetika, otpad i transport. Ova energetska priča gradi se kroz razgovor s raznim akterima na području energetike, od aktivista/kinja i entuzijasta, sve do stručnjaka/kinja i inženjera/ki te se pokušava odgovoriti na pitanje zašto Hrvatska ne koristi svoje ogromne potencijale za obnovljive izvore energije, već investira u prljave i štetne oblike energije. Uz to se predstavljaju razni vrlo uspješni primjeri kako se održiva proizvodnja energije može integrirati u zajednicu, a da zajednica od toga ima koristi.
18.15  Sjemenke permakulture / Seeds of Permaculture, 2014. Greetje Mulder, Rogier van der Voort, 90 min. NL
Seeds of Permaculture, 2014. Greetje Mulder, Rogier van der Voort, 90 min. NL
   Permakultura, koja se često smatra mirnom revolucijom protiv neodrživog sustava, princip je kojim se skoro sve životne prakse i potrebe mogu svesti na najodrživiji mogući nivo, tj. najviše u skladu s prirodnim funkcijama. No, permakultura je još nešto više. To je koncept oko kojeg se gradi sve više zajednica, oko kojeg se skuplja sve više ljudi. Ova priča bavi se upravo o tome kako permakultura izgleda kad se primjenjuje u praksi na široj razini te se bavi pitanjem – je li moguće zadovoljiti potrebe ljudi ekološkom poljoprivredom i je li to dobra osnova za građenje zajednice.

objavio: Administrator   datum: 20. 4. 2016.

« Ožujak 2024 »