U susret Božiću

Biologija božićnih simbola

Božić, blagdan koji se slavi diljem svijeta, proslava je ljubavi, radosti i zajedništva. Slike koje u to doba gledamo dočaravaju toplinu doma, obitelj, mir, nove početke i duh Božića.

Kako nam se bliži to blagdansko doba, domove ukrašavamo brojnim božićnim simbolima. Najprepoznatljiviji simbol svakako je božićno drvce, no malo je domova bez božićne zvijezde, božićne pšenice ili božikovine.

Zavirimo u biologiju božićnih simbola…

Božićna pšenica

Božićna pšenica ili božićno žito simbolizira novi život, plodnost i blagostanje. Najčešće je sijemo na blagdan Svete Lucije, 13. prosinca, ali sije se i za S. Katu (25. studenoga), Sv. Barbaru (4. prosinca) ili Sv. Nikolu (6. prosinca).
Nekada se božićno žito sijalo ranije nego danas zbog niskih temperatura i starih sorti koje su nicale puno sporije. Danas hibridno sjeme pšenice raste mnogo brže u dobro zagrijanim stanovima stoga ju je dovoljno zasijati sredinom prosinca da bi izrasla i bila bujna do Božića.
Pšenica spada u biljnu porodicu trava u koje ubrajamo brojne žitarice koja su osnova čovjekove prehrane. Tu ubrajamo i raž koja se također može sijati kao božićni simbol, zatim kukuruz, rižu, ječam itd. Ove biljke imaju cvjetove skupljene u karakteristične cvatove. Njihov se plod naziva pšeno.

Božićna zvijezda

Božićna zvijezda (Euphorbia pilcherrima), biljka koja je u posljednje vrijeme postala jedan od popularnijih darova u blagdansko doba, pripada porodici mlječika. Kao samonikla biljka raste na području Meksika i Srednje Amerike u obliku grma visine do 3 m. Kod nas se hibridi uzgajaju na visinu od 40 do 70 cm. Ova je biljka prepoznatljiva po svojim velikim „cvjetovima“, najčešće žarko crvene boje, iako se mogu pojaviti u vrlo različitim bojama. Ono što ljudi smatraju cvjetovima zapravo su pricvjetni listovi koji u prirodi svojom žarkom bojom privlače kukce da bi oprašili biljku. Božićna zvijezda, kao i sve mlječike, sadrži otrovni mliječni sok pa je preporučeno orezivanje biljke u zaštitnim rukavicama jer sok može izazvati iritaciju kože.

Božikovina

Božikovina (Ilex aquifolium L.) zakonom je zaštićena vrsta na području Hrvatske. Prema Crvenoj knjizi vaskularne flore Hrvatske božikovina je uvrštena u kategoriju osjetljivih svojti. Rasprostranjena je u bukovim i bukovo-jelovim šumama gorskih područja kontinentalnog dijela Hrvatske te u submediteranskim šumama i šikarama primorskog dijela.
Kako je vrlo popularna vrsta u hortikulturi, s vremenom su je ljudi počeli brati u prirodi tako da se njezina brojnost smanjila. Stoga ju je sada u prirodi zabranjeno trgati, čupati i presađivati. Tijekom božićnih blagdana koristi se za izradu tradicionalnih ukrasa te se smatra zaštitnikom doma i obitelji.

Božićno drvce

Božićno drvce definitivno je najprepoznatljiviji simbol Božića. Gotovo svaki dom tijekom božićnih blagdana uveseljava bogato ukrašeno drvce. Iako su se u samim počecima slavlja ukrašavala bjelogorična drvca, danas tradicija ukrašavanja crnogoričnog drveća simbolizira  život, ponovno rođenje i izdržljivost.

Koje god božićno drvce ili božićni simbol izabrali za svoj dom, želimo vam da blagdane provedete u sreći i zajedništvu s obitelji. Neka božićni blagdani budu vrijeme u kojem ćete se osvrnuti na prošlost i mislima se okrenuti boljoj budućnosti.

Sretan Božić i uspješna vam 2013. godina!

Izvor: http://www.profil-international.hr/skolski-odjel/biologija

objavio: External   datum: 18. 12. 2012.