Sigurnost i zaštita djece

VRŠNJAČKO NASILJE

Službena definicija vršnjačkog nasilja jest neželjeno agresivno ponašanje drugog djeteta ili skupine djece koja nisu braća i sestre niti  su u romantičnoj vezi sa žrtvom. Ono uključuje ponovljene fizičke, psihološke ili  socijalne povrede. Može se manifestirati kao izravni fizički napad, neizravni napad u smjeru nanošenja štete tuđoj stvari ili imovini, verbalni napad koji uključuje i širenje glasina, klevetanje, isključivanje iz vršnjačke grupe te institucionalno nasilje koje se može manifestirati kao postavljanje nerealnih ciljeva ili očekivanja.

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi propisuje obvezu poduzimanja mjera zaštite prava učenika te izvještavanje ravnatelja školske
ustanove o svakom obliku nasilja u školi. Kada ravnatelj zaprimi prijavu, dužan je izreći pedagošku mjeru propisanu odgovarajućim Pravilnikom te postupiti u skladu s postojećim Protokolima u slučaju zlostavljanja i zanemarivanja djece. Kada dođe do nasilja, škola je dužna prijaviti događaj nadležnim institucijama.

Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima – Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku

Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera
Pravilnik o izmjeni Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content