NA PRVOJ SMJENI STRAŽE NA PERISTILU

POZDRAV MALOG CARA DIOKLECIJANA GRADU SPLITU

I ove je godine  kao i prošle, na Peristilu, na prvoj smjeni straže mali car Dioklecijan zajedno sa svojom Priskom pozdravio okupljeno mnoštvo domaćih i stranih turista.

Maloga cara Dioklecijana utjelovio je Niko Kelam, dok je Prisku odglumila Greta Ferić, a senatora Noa Stanić, učenici Oš Pojišan.

Ovaj su događaj s oduševljenjem dočekali domaći, ali i strani turisti budući da su se učenici okupljenima obraćali na hrvatskom i na engleskom jeziku.

Posebno oduševljenje je vladalo među brojnom djecom iz raznih splitskih osnovnih škola koja su događaj sa velikim zanimanjem pratila obučena u bijelo pozdravljajući cara Dioklecijana gromoglasnim „Ave“.

Autorice teksta i idejne začetnice projekta su učiteljice Anđela Babić i Tina Šćepanović Stanić.​

Izjave

Anđela Babić:  velika nam je čast što smo i ove godine sudjelovali u ovoj itekako zanimljivoj i posjećenoj manifestaciji. Prezentirajući povijesne činjenice kroz razgovor malog cara Dioklecijana, Priske i senatora djeca oživljavaju prošlost i uče o nastanku grada Splita. Čuvaju tako kulturnu i povijesnu baštinu i stvaraju osjećaj ponosa sad već svijesni svog „malog – velikog“ doprinosa ovoj manifestaciji i svom gradu.

Tina Šćepanović Stanić: naš se grad sve više razvija u turističkom smislu i ovakvi su događaji hvalevrijedni. Sam ambijent Peristila, pojava rimskih vojnika uz slikovitu scenografiju i zvučne efekte oduševljavaju. Pojavljivanje djece na takvoj sceni ima činjenično – edukativnu ulogu, ali i snažnu poruku kako djeci utkati već u ranoj dobi ljubav i poštivanje prema prošlosti, sadašnjosti, ali i budućnosti svoga grada.

Niko Kelam (Dioklecijan): uživao sam u ulozi Dioklecijana, ali nije bilo lako naučiti sav tekst na hrvatskom i na engleskom jeziku.

Greta Ferić (Priska): lijepo je biti Priska, jako sam sretna i ponosna, Priska ima lijepu haljinu.

Noa Stanić (senator):  presretan sam što sam i ja ove godine dio prekrasne priče.

Učiteljice su pune riječi hvale za suradnju sa Turističkom zajednicom grada Splita i sa Hrvatskim narodnim kazalištem.

Posebno hvala učenicima 3.a razreda i učiteljici Gorani Medak, učenicima 3.b razreda i učiteljici Mariji Perkovic, učenicima 3.c razreda i učiteljici Ivani Babaji, učenicima 3.d razreda i učiteljici Iris Koprčini, učenicima 4.a razreda i učiteljici Mirandi Jelavić, učenicima 4.b razreda i učiteljici Tanji Šušnjar i učenicima 4.d razreda na sudjelovanju i podrsci svojim školskim prijateljima.

dani_dioklecijana1-170519.JPG (884.80 KB)

objavio: Administrator   datum: 17. 5. 2019.

« Svibanj 2024 »